1. nedelja trudnoće - Kalendar trudnoće

1. nedelja trudnoće

Prva nedelja trudnoće


U prvoj, kao ni u drugoj nedelji trudnoće, vi ustvari još uvek niste u drugom stanju. Tokom ove nedelje vaše telo počinje aktivno da radi na pripremi za trudnoću, a ukoliko do začeća dođe, ove dve nedelje će se voditi kao prve dve nedelje trudnoće

 

Ulozak umrljan u krvi sa tamponima.

 

Prva nedelja trudnoće računa se od prvog dana kada je počeo menstrualni ciklus. Dakle, ako želite da okvirno izračunate datum porođaja, uzmite datum početka ciklusa, dodajte mu sedam dana a potom mu oduzmite tri meseca. To je eventualni termin porođaja ukoliko sve protekne po planu.


I lekari okvirno računaju prvi dan poslednjeg ciklusa kao početak trudnoće, stoga ne brinite ukoliko ne budete precizni, niko sa sigurnošću ne može znati kada će vaša beba poželeti da upozna svet.

 

 

Šta se dešava u telu mame?


Iznenadiće vas ova činjenica, ali u prvoj nedelji trudnoće još uvek nema bebe. Ova nedelja rezervisana je za pripremu tela i začeće, oplođenje i dalju trudnoću. Dakle, u ovoj nedelji imate mentrualni ciklus i narednih 12-14 dana spermatozoid će oploditi zrelu jajnu ćeliju, nakon čega će se nastaviti ostalih 38 nedelja trudnoće.


Ove nedelje osećaćete simptome koji su uobičajeni i nazivaju se PMS simptomi. Sam process začeća neće vam doneti nikakve promene u vidu simptoma, možete samo osetiti nešto blaži bol u donjem delu leđa ili blagu glavobolju koja je česta kad su u pitanju PMS simptomi.


Prateći kalendar trudnoće, videćete kako se dalje razvija plod u svakoj fazi, kao i šta se dešava u vašem, i telu vaše bebe.

 

Zena se drzi u predelu stomaka.

 

Savet+


Pošto sigurni znaci trudnoće još uvek neće nastupiti, ako planirate trudnoću, u prvoj nedelji bi trebalo da počnete sa zdravijim navikama koje će vam omogućiti lak i bezbedan porođaj.


Počnite najpre od eliminisanja loših navika. Pušenje u trudnoći, alkohol, stres i nespavanje u narednih devet meseci mogu da naškode vama i vašoj bebi.


Zato se od ove nedelje posvetite sebi, šetajte, napravite plan izbalansirane ishrane i počnite da unoste dodatne količine folne kiseline, najpre kroz ishranu, dok vam vaš lekar ne prepiše u vidu suplemenata.


Folna kiselina u trudnoći je izuzetno važna za razvoj kore velikog mozga vaše bebe, a naći ćete je u namirnicama poput:

 

  • Tamnog lisnatog povrća (špargla, kelj, prokelj, zelena salata)
  • Mahunarke (pasulj, grašak, sočivo)
  • Avokado, bobičasto voće i citrusi
  • Orašasti plodovi

 

Šetajte i koristite slobodno vreme za odmor i relaksaciju na svežem vazduhu. Uživajte u početku jednog predivnog perioda koji će vam doneti najveću životnu blagodet.


Pratite dalje naš kalendar trudnoće i na dohvat ruke imaćete sve informacije koje su vam potrebne kako vaša trudnoća odmiče.

Napomena: Kalendar trudnoće je informativnog karaktera i nije zamena za profesionalni medicinski savet, dijagnozu ili terapiju. Takođe, kalendar trudnoće je savetodavnog tipa i napisan je s edukativnim ciljem. Informacije koje sadrži nisu nisu zamena za lekarski pregled i savete medicinskog osoblja niti su sugestija za određeni program lečenja. Cilj teksta je pružanje informacije o zdravlju i periodu trudnoće. U slučaju zdravstvenog problema obratite se lekaru ili drugom stručnom licu u ovlašćenoj zdravstvenoj ustanovi.


PROIZVOD JE DODAT U KORPU
Image of product added to cart
Jungle kolica Oxy Beige, 0m+